My w mediach

Słabości i niedoskonałości – walczyć z nimi czy je pokochać?

– Gazeta.pl
Ciasto upieczone na urodziny przyjaciółki nie prezentuje się apetycznie, znowu nie zrobiłaś wszystkiego z listy spraw ważnych na weekend a na dodatek w poniedziałek szef zignorował cię na zebraniu. Można się załamać i oskarżać za niepowodzenia albo uznać je za nieistotne. Jak słabości przekuć w atuty? Są na to sposoby.

Każdego dnia konfrontujemy się z naszymi ograniczeniami. Jednak gdybyśmy mieli spisać wszystkie nasze błędy, gafy i potknięcia tylko z jednego tygodnia, uzbierałaby się z tego gruba księga. Często są to drobiazgi o niewielkim znaczeniu, nikomu nie wyrządzające krzywdy i przez większość osób niezauważane. Największą wagę przywiązujemy do nich my sami, i tylko od nas zależy czy okażą się dla nas rozwojowe czy też destrukcyjne. Do wyboru mamy dwie drogi. Możemy zaakceptować własne niedoskonałości lub wpaść w pułapkę samobiczowania się: jestem beznadziejna, nieudolna, nieciekawa, każdy się ze mną nudzi.
więcej na stronie


Najchudsza kobieta świata –

Rozmowy w toku, TVN
Zapraszamy do obejrzenia odcinka Rozmów w toku poświęconego problemowi anoreksji. Psychoterapeutka Barbara Burduk wystapiła w programie jako ekspert.
więcej na stronie


Uroda to sprawa osobowości, nie metryki –

Senior.pl
Większość kobiet z przerażeniem myśli o starości i utracie urody. Tymczasem twarz kobiety dojrzałej pozbawiona zaciętości i goryczy, może być źródłem prawdziwej uczty dla oka. Uroda bowiem to kwestia osobowości, siły oddziaływania człowieka i jego wdzięku. Młodość tkwi we wnętrzu kobiety, w jej witalności i otwartości na świat. Warto przypomnieć o tym paniom, które obawiają się procesu starzenia.

Która z nas nie chciałaby emanować taką energią i siłą, jaką ma w sobie Grażyna Szapołowska, Krystyna Janda czy Beata Tyszkiewicz? A Meryl Streep czy Catherine Denevue? – pełne naturalnego powabu, charyzmatyczne. Emanują pięknem, bo są pełne siły, godności, bo w ich twarzach odbija się życiowa mądrość.
więcej na stronie


Czego warto nauczyć się od męża na urlopie?

– KOBIETA i ŻYCIE
Na wakacjach rzadko odpoczywasz? Dla ciebie to dbanie o potrzeby innych od rana do wieczora? Spójrz co robi twój mąż w tym czasie i zmień swoje nastawienie!

„(…) Bardzo trudno jest ci wyjść z roli, którą pełnisz na co dzień. Jesteś do dyspozycji rodziny 24h na dobę i tak naprawdę wszystkich do tego przyzwyczaiłaś! Pierwsza wstajesz i ostatnia kładziesz się spać. Spróbuj na wakacjach to zmienić. To czas odpoczynku dla was wszystkich. Nic się nie stanie, gdy dzieci rano pooglądają bajki, gdy ty w tym czasie będziesz jeszcze drzemać. Gdy sama o siebie nie zadbasz nikt tego nie zrobi za ciebie….cdn. Śniadania możecie robić dzieciom na zmianę, znajdź czas na przeczytanie ulubionej gazety czy książki. Podziel czas na wspólne zabawy z dziećmi i czas na odpoczynek dla siebie.

Porozmawiaj z mężem o swoich potrzebach, o tym co chciałabyś zrobić dla siebie w czasie urlopu np. przeczytać książkę, pobiegać czy pójść na zajęcia aerobiku. Zapytaj go o jego potrzeby. Zróbcie listę  i zapiszcie w tabelce, co każde z was chce robić osobno, i kiedy oraz co możecie robić razem np. wycieczka rowerowa. Ustalcie też wspólną opiekę nad dziećmi np. on idzie grać w siatkówkę, a ty bawisz się z dziećmi w piaskownicy i odwrotnie – gdy ty idziesz pobiegać, on przygotowuje z dziećmi śniadanie. Działaj zgodnie z zasadą: „on jest ważny i ja jestem ważna, jego potrzeby są ważne i moje potrzeby są ważne”. Istotne jest  to, abyś określiła wyraźnie swoje potrzeby. (…)”.


Zemsta – dlaczego mszczą się kobiety, dlaczego mężczyźni

– Onet.pl
Zemsta jest mechanizmem fascynującym – głęboko zakorzeniona w ludzkiej naturze, mroczna i nieokiełznana. Niektórzy twierdzą, że zemsta daje ukojenie. Dręczenie, pomówienia i szukanie haków traktują jako sprawiedliwe wyrównanie rachunków. Częściej jednak rzekoma słodka zemsta pozostawia niesmak i żal do siebie.

Zemsta nie ma płci. Mszczą się i kobiety, i mężczyźni. Szukają odwetu za zdradę, opuszczenie, poniżenie, skrzywdzenie bliskich, nadużycie zaufania. Zazwyczaj chodzi o mocne urazy i silne poczucie krzywdy. Są jednak i tacy, którzy mszczą się za drobiazgi, zwykłe codzienne niedogodności. Przykładem może być zasypanie pani z warzywniaka pękiem groszówek, tylko dlatego, że kilka tygodni wcześniej nie przyjęła od nas 100-złotowego banknotu, nie mając jak wydać.
więcej na stronie


Kobiety i mężczyźni – czego pragniemy? –

Wieszjak.pl
Dla niej okazywanie miłości oznacza obdarowywanie kwiatami, wysłuchiwanie zwierzeń, czytanie wspólnie wierszy. On wyraża swą miłość zupełnie odmiennie – buduje dom, regularnie spłaca kredyt, podarowuje zraszacz do trawnika, dba o bezpieczną przyszłość. Dla niej prawdziwy mężczyzna to złota rączka, taki był jej ojciec. Dla niego idealna kobieta odpowiada za sprawy domowe – taka była jego matka. Oczekiwania obu stron kształtuje masa czynników: płeć, wzorce wyniesione z rodzinnego domu, wyobrażenia o partnerze idealnym, który zapewni nam wszystko to, czego nie otrzymaliśmy od naszych bliskich.
więcej na stronie


Życie pod dyktando –

Gazeta.pl
W artykule pokazujemy w jaki sposób kobiety same zawężają sobie pole do działania. Rezygnują z pasji, pracy, bliskich relacji z przyjaciółmi ze strachu przed tym, jak odbierze to partner. Co zrobi, gdy nie będę czekać z ciepłym obiadem? Co powie, gdy wyjadę na weekend z przyjaciółką? Co poczuje, gdy wezwę fachowca do remontu łazienki, którego nie mogę doczekać się od lat? Kobiety oczami wyobraźni widzą reakcję mężczyzny: zawiedziony, samotny, obrażony, wściekły. W konsekwencji nie robią nic, żaby przypadkiem nie wywołać wilka z lasu. Dodajmy, nie robią nic dla siebie, bo partner otrzymuje pakiet all inclusive: swoboda, poświęcenie, bezwzględne zaufanie.
więcej na stronie


Agresja słowna, czyli kiedy słowa ranią

– Wieszjak.pl
W artykule poruszamy problematykę agresji słownej. Zwracamy uwagę, jak poznać, że mamy z nią do czynienia: nieustanne krytyczne uwagi ze strony partnera, obraźliwe dowcipy, ironizowanie, wmawianie zachowań, które w żadnym wypadku nie miały miejsca. Pokazujemy w jaki sposób partner obarcza nas winą za swoje zdenerwowanie, i jak lekceważy nasze odczucia. Artykuł przedstawia także cele słownego agresora, a także podłoże jego zachowań.
więcej na stronie


Samospełniająca się przepowiednia

– Wieszjak.pl
Na czym polega mechanizm samospełniającej się przepowiedni i czy da się nad nim zapanować? W jaki sposób nasze myślenie kreuje rzeczywistość? Na ile przekonania odnośnie pracy, pieniędzy czy szczęścia mogą zmodyfikować charakter zaistniałych zdarzeń? O tym wszystkim rozmawiamy w wywiadzie dla serwisu wieszjak.pl
więcej na stronie


Matka – policjant czy narcyz?

– iwoman.pl
Całe życie powtarzamy, że nie będziemy takie jak ona. Aż pewnego dnia odkrywamy, że stanowimy jej idealną kopię. Relacja matka-córka jest tyleż silna, ile nacechowana ambiwalencją. Kochamy się i nienawidzimy, matki są wspaniałe, ale i pogardzane, córki – ukochane, ale i nieznośne. Od pokoleń obie strony kochają się  nad życie, a jednocześnie boleśnie ranią, rywalizują ze sobą i wpędzają w poczucie winy.

Komentarz – Barbara Burduk:
„Podejrzliwość i nadkontrola matki sprawiają, że córka sama zaczyna wątpić w siebie, w swoje poglądy, oceny. Nie ufa sobie, swoim pragnieniom. A to hamuje jej rozwój. W końcu żeby zadowolić matkę, zaczyna kłamać, mówić jej to, co ona chce usłyszeć. Tylko, że to niczego nie poprawia. Wszystko rozbija się o lęk separacyjny matki. On zresztą pojawia się dość szybko, kiedy córka ma 6-7 lat. Wtedy dziecko zaczyna się socjalizować i mama przestaje być całym światem. Pojawia się pani w szkole, koleżanki. Dziewczynka zaczyna budować swój własny świat, a dla matki to odcięcie pępowiny bywa bardzo trudne.”

„(…)Miałam pacjentkę, która nie potrafiła stworzyć trwałego związku . Podczas terapii okazało się, że jej mama była osobą uległą, podporządkowaną mężowi. Kiedy coś jej nie pasowało, obrażała się, robiła niedostępna. Rodzice nie odzywali się do siebie tygodniami. I ta pacjentka robiła dokładnie tak samo. Kiedy pojawiał się konflikt, strzelała focha. Od takiego kopiowania matki można się uwolnić. Jeśli zauważyłam, że zachowuję się jak moja własna matka i nie podoba mi się to, dobrym ćwiczeniem jest postawienie sobie pytania: Jak bym chciała, aby moja mama zachowała się wobec mnie w takiej sytuacji? To jest taki mechanizm odwróconego przeniesienia.”
więcej na stronie


Żona-matka-męczennica – jak uwolnić się od tego stereotypu? –

Wieszjak.pl
Dlaczego tak chętnie gasimy męską inicjatywę w zakresie pomocy w domu? Jak rozprawić się ze stereotypem, według którego codzienne szorowanie podłogi równa się dbałości o bliskich? Czy sądzimy, że męska pomoc osłabi naszą pozycję w związku, zachwieje statusem kobiety samowystarczalnej, pokaże naszą rzekomą słabość? Na ten temat rozmawiamy na łamach wieszjak.pl
więcej na stronie


Jak odzyskać własne życie

– magazyn Endorfina

W artykule piszemy o kobietach, na których wszyscy żerują. Stanowią one oparcie nie tylko dla bliskich, ale także dla całego otoczenia: znajomych z pracy, sąsiadów etc. Takie kobiety całą swoją życiową energię i czas wolny lokują w spełnianiu potrzeb i oczekiwań innych ludzi. O swoich pasjach i potrzebach zdają się nie pamiętać. Do czasu aż ich wewnętrzna bateria zupełnie się rozładuje.
więcej na stronie


Być jak wędrowiec

– Magazyn Tu i teraz
Czym jest sukces? Jakie przekonania nie pozwalają nam osiągnięcie sukcesu? Jak zmienić swoje nastawienie i nawyki, które stoją na drodze do życiowego spełnienia? Na te i wiele innych pytań poszukujemy odpowiedzi na łamach psychologicznego magazynu Tu i teraz.
więcej na stronie