Nerwica

W ostatnim czasach coraz częściej słyszy się o osobach cierpiących na nerwice. Wiele z nich ma wrażenie, że jest to zaburzenie niemożliwe do pokonania. Prawdą jest, że wyleczenie się z niego wymaga wiele czasu i samozaparcia, ale jest możliwe i osoby, którym udało się przezwyciężyć te zaburzenia, mogą to potwierdzić.

Objawy

Najczęstsze objawy nerwicy to przede wszystkim odczucie zmęczenia, poczucie ogólnego lęku czy fobii przed konkretnymi sytuacjami (jednak bez omamów), zjawiskami czy przedmiotami, niepokój, zaburzenia snu (w tym również koszmary), zaburzenia dysocjacyjne czy nadpobudliwość.

W wielu przypadkach występują także różnego rodzaju objawy somatyczne, takie jak chociażby bóle głowy, nadciśnienie, impotencja, mdłości czy problemy skórne. W takich przypadkach pacjent w pierwszej kolejności kieruje się do odpowiedniego specjalisty, który diagnozując, że ciało jest zdrowe, może skierować osobę do psychiatry czy psychologa.

Leczenie

Oczywiście, jak w przypadku wielu chorób podstawą wyleczenia jest pójście do lekarza i chęć wyzdrowienia. Terapia zaburzeń nerwicowych opiera się najczęściej na dwóch elementach – farmakoterapii oraz psychoterapii. Odpowiednio dobrane przez psychiatrę leki pozwalają na obniżenie poczucia lęku i napięcia, co z kolei przyczynia się do polepszenia jakości życia. To jednak nie wystarczy. Niezbędna jest również psychoterapia, dzięki której dana osoba uświadamia sobie mechanizmy działania i stara się odzyskać kontrolę nad swoim życiem.

Niezwykle ważny w terapii zaburzeń nerwicowych jest dobór odpowiedniej osoby, która pomoże w poradzeniu sobie z problemami. Dobry psycholog nie będzie narzucał żadnych rozwiązań ani przekonań – raczej będzie współpracował z pacjentem i wspólnie z nim znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Leczenie nerwicy to jeden z punktów działalności naszego Ośrodka Psychoterapii i Rozwoju Osobowości we Wrocławiu. W zależności od potrzeb nasi psychologowie stosują różne nurty terapii, takie jak chociażby poznawczo-behawioralną.