Terapia małżeńska i par

Decyzja o rozstaniu bywa bardzo trudna i często odwlekana w czasie. Ludzie żyją pod jednym dachem, ale nie ze sobą, a obok siebie. Taka sytuacja jest nie do zniesienia i wykańcza psychicznie obie strony. Czasem też mamy do czynienia ze zdradą czy inną sytuacją, z którą partnerzy nie potrafią sobie poradzić. Zamiast przekreślać związek czy też tkwić w nieszczęśliwej relacji, polecamy skorzystać z pomocy specjalisty.

Terapia dla par i małżeństw przeznaczona jest dla osób, które z różnych powodów nie potrafią ze sobą funkcjonować. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być zdrada, utrata zaufania, przykre wydarzenia z przeszłości, wypalenie, kłopoty w sferze seksualnej, niezgodność charakterów i nie tylko. Zawsze jest dobry czas na terapię – jednak im wcześniej, tym lepiej. Długotrwały kryzys w związku może doprowadzić do zbytniego oddalenia się od siebie partnerów.

Jakie są przesłanki do skorzystania z terapii dla par i małżeństw?

Jeśli czujecie, że w Waszym związku po prostu źle się dzieje i nie potraficie dojść do porozumienia, warto udać się do specjalisty. Wiele kryzysów można wspólnie przepracować. Z odpowiednią pomocą można uniknąć rozstania i odbudować szczęśliwy związek oparty na miłości, zrozumieniu, szacunku oraz zaufaniu. Najgorsze, co można zrobić, to odsunąć się od partnera, przestać rozmawiać… Tylko rozmowa pozwoli poznać źródło kryzysu i wypracować rozwiązanie.

Na czym polega terapia dla par i małżeństw?

Nie ma jednego schematu i uniwersalnej recepty na pokonanie kryzysu w związku. Jeśli jednak wspólnie zdecydujecie, że nie chcecie się rozstać i chcecie ratować swój związek, to możemy mówić o małym sukcesie. Pierwsze spotkania z terapeutą mają na celu poznanie Was, Waszych oczekiwań, a także źródeł Waszego kryzysu. Ważna jest chęć odbudowy związku oraz współpraca z terapeutą. Tylko dzięki temu terapeuta będzie mógł rozpoznać przyczynę Waszych problemów, a także pomóc Wam w poprawie komunikacji oraz odbudowie relacji.

W zależności od oczekiwań pary oraz problemu, z jakim się borykają, mogą być potrzebne zarówno sesje wspólne, jak i indywidualne.